Please rotate your device to portrait mode.

Apartamenty Marcinkowskiego 8

Budynek

Od wyjątkowego zabytku po Twój współczesny dom

Historia

Aim Eng z dumą prezentuje najstarszy obiekt z serii renowacji zapierających dech w piersi

Marcinkowskiego 8 została wybudowana w 1902 roku, uzupełniając ciąg budynków z czerwonej cegły wypełniających narożnik ulic Karola Marcinkowskiego i Ludwika Pasteura. Została wzniesiona w innej epoce, kiedy ludzie żyli w innym tempie i wyznawali inne wartości. Była to era pozbawiona wszechobecnego pośpiechu, w której potrafiono docenić stylową architekturę oraz wnętrza. Budynek był inwestycją znanego jubilera i złotnika J. Schlossarka, którego drogocenne dzieła do dziś zdobią kolekcje koneserów sztuki oraz zbiory Wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Profesja właściciela tłumaczy atencję dla detali widoczną we wszystkich fragmentach budynku.

Budynek

Idea wyjątkowego miejsca przekuta w rzeczywistość

Zabytkowa, ozdobna elewacja wywiera ogromne wrażenie na każdym, komu jest dane ją zobaczyć, i to nie tylko za pierwszym razem. Po wejściu do budynku przez rozległy, imponujący, zdobiony hall, widok przestronnej, doświetlonej klatki schodowej i części wspólnych z licznymi elementami dekoracyjnymi, pięknymi, kutymi balustradami oraz oryginalnymi płytkami ceramicznymi potęgują wrażenie podróży w czasie. Apartamenty oferują liczne udogodnienia zapewniające komfort przyszłym mieszkańcom. Drewniane okna, imitujące oryginalny projekt, oferują wspaniały widok na jedną z najpiękniejszych i spokojnych dzielnic Wrocławia oraz zapewniają dostęp dużej ilości energetyzującego światła dziennego. Wysokie pomieszczenia i logicznie rozplanowane układy pomieszczeń potęgują wrażenie przestrzeni. Liczne oryginalne detale w apartamentach i częściach wspólnych wzmacniają poczucie zabytkowego miejsca i umożliwiają stworzenie wyjątkowych wnętrz z mieszanką klasycznych i nowoczesnych elementów.

Renowacja

Detale przesądzają o efekcie końcowym

Tak wyjątkowy, zabytkowy budynek jak Marcinkowskiego 8 urzeka stylem i przewyższa współczesne inwestycje na wielu polach. Lecz tym, co najistotniejsze z punktu widzenia przyszłych mieszkańców, są prace remontowe w nim przeprowadzone. Determinują one jakość życia, bezpieczeństwo i komfort przyszłych mieszkańców. Gruntownie przemyślany proces renowacji był naszym celem podczas planowania prac budowlanych. Składały się nań następujące elementy:

1.    Izolacja fundamentów i ścian zewnętrznych

Większość starych budynków nie posiada izolacji ścian fundamentowych lub ich powłoka izolacyjna jest przestarzała i nieefektywna. Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest izolacja wodochronna dla ścian fundamentowych, aby uchronić je przed negatywnym skutkiem działania czynników zewnętrznych. Dlatego też wzdłuż fundamentów przedniej i tylnej fasady wykonane zostały wykopy, a ściany poniżej poziomu terenu zostały oczyszczone, przesuszone oraz zaizolowane. Styrodur (rodzaj styropianu) został umieszczony na zewnętrznych ścianach fundamentowych, co zapewniło im izolację cieplną i zapobiegnie w przyszłości przemarzaniu murów w okresie zimowym. Dodatkowo fundamenty od zewnątrz są chronione przeciwwilgociowo grubymi powłokami bitumicznymi. Piwnice mają zapewnioną wentylację grawitacyjną dzięki nowym kominom oraz otwieralnym oknom. Ponadto ażurowe wewnętrzne ścianki działowe dają możliwość wietrzenia wszystkich komórek lokatorskich znajdujących się w piwnicy.

2.    Ściany wewnętrzne

W naszych budynkach postanowiliśmy zastosować jedynie niezawodne rozwiązania. Apartamenty oddzielone są od siebie oryginalnymi starymi ścianami ceglanymi. Wewnętrzne ścianki działowe wykonane są w systemie suchej zabudowy, co ma na celu zapewnienie komfortu akustycznego oraz daje dużą mobilność w aranżacji przestrzeni. Murowane ściany wewnętrzne wykończone zostały tynkiem cementowo-wapiennym, pomalowanym na biało. Tynk cementowo-wapienny to najlepszy materiał do stosowania w starych budynkach, gdyż jest wytrzymały i zapewnia odpowiednią wentylację ściań.

3.    Fasada

Elewacja frontowa (strona południowa) z racji historycznych zdobień nie może być dodatkowo ocieplona z zewnątrz. Dlatego też dodaliśmy warstwę specjalnej izolacji cieplnej od wewnątrz na tych ścianach, które są niedostatecznie grube (tj. ściany wykuszu i poddasza). Wszelkie oryginalne elementy dekoracyjne, w tym płyciny, pilastry i gzymsy, zostaną zrekonstruowane przez doświadczonych sztukatorów w tradycyjnej technologii. Fasada zostanie pomalowana farbami firmy KEIM, która specjalizuje się w systemach fasadowych przeznaczonych do stosowania w budynkach historycznych. Tylna fasada (strona północna), łącznie z balkonami, zostanie w całości ocieplona z zewnątrz przy użyciu 14 cm styropianu, przy czym tu także zostaną odtworzone oryginalne elementy ozdobne wokół okien.

4.    Stropy

Wszystkie drewniane stropy zostały zastąpione nowymi stropami wykonanymi w technologii typu WPS, które spełniają obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, nośności oraz akustyki. Dopuszczalne obciążenia będą takie same jak obowiązują w nowym budownictwie.  Na stropach ułożona została 8cm warstwa styropianu. Wartość ta jest aż dwukrotnie większa niż w typowym budownictwie mieszkaniowym. Użycie dodakowych 4 cm styropianu umożliwiło umieszczenie wszelkich niezbędnych instalacji oraz znacznie poprawiło parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej każdego apartamentu.

Każdy apartament ma ponad standardową wysokość ok.3m, co jest niespotykane w nowoczesnych nieruchomościach mieszkalnych:
•    3,5m – parter
•    3,5m – 1 piętro
•    3,4m – 2 piętro
•    3,3m – 3 piętro
•    2,8m – poddasze

 

5.    Dach i poddasze: struktura i pokrycie

Cała konstrukcja drewniana dachu została wymieniona na nową. Elementy drewniane zostały przed montażem odpowiednio zaimpregnowane przeciwko organicznej korozji oraz aby spełniać normy przeciwpożarowe. Dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych ram stalowych niemalże na całym poddaszu udało się uniknąć słupów, które utrudniają aranżację powierzchni. W celu uzyskania bardzo dobrej izolacji cieplnej pomiędzy belkami konstrukcyjnymi dachu, zastosowana została 15 cm warstwa wełny mineralnej oraz dodatkowa warstwa o grubości 5 cm została ułożona pod belkami. Dach skośny pokryty został dachówkami, zaś płaska część dachu wykonana została z użyciem folii EPDM.

6.    Okna

Wszystkie okna zostaną wymienione na nowe, wykonane na wzór oryginalnych. Stolarka okienna wykonana będzie z drewna z zachowaniem oryginalnych podziałów. Okna na parterze będą antywłamaniowe.

7.    Drzwi

Drzwi wejściowe do budynku zostaną wykonane na wzór istniejących. Nowe antywłamaniowe drzwi do apartamentów będą wyposażone w podwójne zamki, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

8.    Klatka schodowa

Główne wejście oraz klatka schodowa zostaną całkowicie odnowione. Wszystkie oryginalne elementy sztukatorskie zostaną zrekonstruowane. Stalowa konstrukcja klatki schodowej zostanie oczyszczona i zabezpieczona przeciwpożarowo. Stopnie drewniane oraz drewniane podłogi w części wspólnej budynku zostaną wykonane na wzór oryginalnych. Na parterze odtworzona zostanie posadzka z historycznych płytek cementowych wykonanych na specjalne zmówienie. Balustrada połączy nowe elementy kute z oryginalną drewnianą poręczą.

9.    Winda

Aby zapewnić wygodną komunikację pomiędzy piętrami zainstalowana zostanie nowoczesna, cicha winda. Nie będzie ona w żaden sposób ingerować w spójność stylowych, klasycznych wnętrz.

10.    Instalacja wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna

Wszystkie instalacje w budynku zostaną wymienione na nowe. Instalacja wodno-kanalizacyjna będzie przystosowana do zmienionych układów funkcjonalnych apartamentów. Ogrzewanie zapewnione będzie przez firmę Fortum. Nowe instalacje elektryczne będą obejmować: oświetlenie, gniazdka elektryczne, gniazda IT oraz instalację video-domofonową. Każdy apartament wyposażony będzie w osobne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej. Zainstalowane zostaną kaloryfery firmy Purmo z głowicami termostatycznymi.

 

Harmonogram prac budowlanych.

Prace budowlane zostały rozpoczęte w 2012 roku. Zakończenie prac budowlanych nastąpiło zgodnie z planem 26 maja 2015 r.

 

Idź do góry